Zalety domów z bali

Przez lata główną zaletą domów z bali była łatwa dostępność materiału, prosta konstrukcja i duża trwałość budynków. Obecnie, chociaż wymienia się wiele zalet domów z bali, najważniejsza wydaje się moda, czy też wyobrażenie o domach z bali. Mniej liczą się inne zalety, które zresztą występowały w tradycyjnych domach, a dziś często zanikają poprzez "doskonalenie" technologii. Oto najczęściej wymieniane zalety budownictwa drewnianego:
- tanie domy - niestety, cena domu z bali jest obecnie porównywalna z kosztami budowy domu murowanego. Zaoszczędzić możemy na fundamencie, który przejmuje znacznie mniejszy ciężar budynku
- szybka budowa - rzeczywiście budowę z drewna można nie tylko prowadzić przez cały rok, ale w domu można zamieszkać w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia inwestycji. Odpada czas na odprowadzenie wilgoci technologicznej, którego nie da się uniknąć w większości budów murowanych.
- naturalność - rzeczywiście jest to jedna z najbardziej "ekologicznych" technologii. Zależy jeszcze od natężenia naszego "ekologizmu", w końcu aby wybudować dom trzeba wyciąć drzewa... Tradycyjne domy z bali nie wymagają stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych, jednak coraz częściej odchodzi się od historycznych metod. W wielu ofertach coraz mniejsza jest grubość bala, coraz większa warstwa ocieplenia. Niestety stosowana najczęściej wełna mineralna wymaga zabezpieczenia dwoma warstwami folii - opóźniaczem pary od wewnątrz i wiatroizolacją od zewnątrz, w celu zmniejszenia przewiewania budynku. Czy taki dom jest nadal naturalny? Czy od typowego domu szkieletowego różni się wyłącznie grubością okładziny drewnianej, której i tak często nie widać?
- domy z bali wyglądają pięknie - oczywiście to kwestia gustu. Dla jedych to szczyt urokliwości, dla innych prymitywna drewniana chatynka.
c.d.n.

06.06.2007. 08:54