Konstrukcja sumikowo-łatkowa

Rozwiązaniem odmiennym od typowych połączeń wieńcowych jest konstrukcja sumikowo-łątkowa. Solidne pionowe słupy (łątki) ustawione są przy otworach: drzwiach i oknach. Ustawione są na podwalinie, a u góry połączone oczepem. Pomiędzy słupy wsuwa się krótkie odcinki bali - sumiki. Często sumiki mają po bokach pióro, które wsuwane jest we wpust wyfrezowany w pionowych słupach.
Konstrukcja sumikowo-łątkowa
Konstrukcja sumikowo-łątkowa. W tym przypadku nie ma słupów narożnych, a belki łączone są na jaskółczy ogon z ostatkami - czyli dekoracyjnymi belkami wystającymi poza obrys budynku.

Komentarze (1) 20.06.2007. 12:41

Domy w konstrukcji wieńcowej

Konstrukcja wieńcowa (węgłowa, zrębowa) to polski standard budownictwa drewnianego. Długie bale układa się poziomo kolejno na sobie. W narożach bale są zwykle łączone na jaskółczy ogon, zostaje także oczywiście przestrzeń na obudowane otwory - drzwi i okna. W typowym budownictwie ściany wewnętrzne, wykonane czasem z cieńszych bali, wbudowane są w ścianę zewnętrzną, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję.

W konstrukcji wieńcowej połączenia bali ułożonych na sobie bywają różne. Budując z niewyschniętego (zielonego) drewna można pozostawiać między balami szczeliny, które w późniejszym okresie zostaną omszone lub wypełnione warkoczami ze stróżyn drzewnych. Stróżyny mogą się układać w dekoracyjne wzory.
Domy z bali
Można także stosować połączenia na pióro (ewentualnie obce pióro) i wpust - czasem jest to kilka piór i wpustów. Niezależnie od tego w leżące na sobie deski w wywiercone otwory wbijane są dyble, czyli pionowe kołki drewniane, wzmacniające konstrukcję.

Komentarze (0) 20.06.2007. 12:20