Domy szkieletowe

Podstawową alternatywną dla domów z bali jest w budownictwie drewnianym konstrukcja szkieletowa. Opiera się ona na pionowych słupach ułożonych na podwalinie i połączonych oczepem. W tradycyjnej polskiej konstrukcji szkieletowej elementy były stosunkowo solidne, o przekroju minimum 10x10 cm. Z obydwu stron obijano słupy deskami, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniano lekkim materiałem izolacyjnym, np. trocinami z wapnem. W późniejszym czasie zdarzało się obijanie zewnętrznych desek papą, przykrytą ozdobną deską boazeryjną, pionowymi deskami z listwą, czy też deskami przybijanymi na zakład polski.
Taka sama konstrukcja może być wypełniona także mieszaną słomy i gliny - technologia szachulcowa lub bloczkami gliniano-słomianymi.
Współczesne budownictwo szkieletowe, tzw. domy kanadyjskie, stosują dużo cieńsze przekroje słupów, zwykle są to okolice 4x15 cm. Słupy obija się płytą OSB lub płytami Farmacell, a od wewnątrz bywa stosowana płyta gipsowo-kartonowa bezpośrednio na słupy. W tej technologii stosuje się od wewnątrz paroizolację (dokładniej opóźniacz pary), ograniczającą transport wilgoci do wełny mineralnej, która stanowi izolację termiczną. Od zewnątrz stosuje się paroizolację, ograniczającą przewiewanie budynku.

20.06.2007. 12:51